مشاوره تلفنی ، طلاق، طلاق و کودکان، آثار طلاق بر زوجین، آثار طلاق بر کودک، جدایی از همسر، طلاق توافقی،طلاق یکطرفه

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن از همسر خود است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می‌رود. طلاق معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که استحکام رابطه زناشویی از بین می‌رود و میان زوجین ناسازگاری و اختلاف وجود دارد. طلاق اجتماعی، تغییرات در دوستی‌ها و سایر روابط اجتماعی است که مرد یا زن طلاق گرفته با آن‌ها سر و کار دارد. طلاق روانی، موقعیتی است که از طریق آن فرد پیوندهای وابستگی عاطفی به همسرش را قطع کند و به تنها زیستن روی می آورد.

طلاق با فسخ ازدواج تفاوت دارد. فسخ ازدواج یعنی ازدواج صورت گرفته از ابتدا باطل و بی‌اعتبار بوده‌ است. شیوهٔ انجام طلاق در قوانین کشورهای مختلف بسیار متفاوت است اما در اغلب کشورها نیاز به تأیید یک دادگاه یا مرجع رسمی حقوقی وجود دارد. مذاهب مختلف نیز رویکردهای متفاوتی به طلاق دارند. طلاق در اسلام به اختیار شوهر انجام می‌شود اما زن نیز در شرایط خاصی ممکن است حق طلاق را به دست بیاورد.

آثار طلاق
نبود ناگهانی همسر ممکن است باعث احساس اضطراب یا هراس شود؛ هر چند برخی نیز ممکن است پس از طلاق احساس خوشایندی داشته باشند. معمولاً زنان در طلاق بیشتر از مردان از نظر اقتصادی ضرر می کنند، اما فرایندهای سازگاری روانی و اجتماعی برای مردان و زنان تفاوت چندانی ندارد. بعضی از مردان و زنان ممکن است پس از طلاق مجددا ازدواج نمایند.

طلاق و کودکان
کودکانی که والدینشان از ازدواج خود راضی نیستند اما با هم زندگی می‌کنند، ممکن است تحت‌تأثیر اختلافات ناشی از رابطه آن‌ها مبتلا به اضطراب یا افسردگی شوند. کودکان پس از جدایی والدین نیز به اضطراب عاطفی دچار می‌شوند. کودکان بزرگ‌تر بهتر می‌توانند انگیزه‌های والدین را جهت طلاق درک کنند. این کودکان ممکن است به خاطر اثراث طلاق بر آینده خود نگران باشند یا این که احساس تنهایی کنند. کودکانی که پس از جدایی هم با پدر و هم با مادر رابطه مداوم دارند، در وضع بهتری به سر می‌برند تا کودکانی که فقط یکی از آن‌ها را به طور منظم می‌بینند. طلاق هماهنگی میان والدین، مسائل نگه‌داری کودک و حق ملاقات را در برمی‌گیرد. به تازگی به فرزندی پذیرفتن کودکان بی‌سرپرست از سوی افراد مجرد شیوع بیشتری پیدا کرده است. این موضوع موافقان و مخالفانی دارد. مخالفان بر این باورند که این کودکان با ورود به یک خانواده تک سرپرست با مشکلات عاطفی رو به رو خواهند شد.

شواهد حاکی از آن است که نوجوانانی که در خانواده‌های تک والدی بزرگ شده‌اند بیش از همسالان خود که در خانواده‌های دو والدی تربیت شده‌اند، به سمت رفتارهای پرخطر تمایل دارند، شامل مصرف دخانیات، نوشیدن الکل، خشونت، روابط جنسی ناامن و اقدام به خودکشی.

از این رو توصیه می‌ شود قبل از اقدام برای طلاق:
حتما با افراد و مشاوره خانواده تلفنی آشنا به مسائل حقوقی و روانشناسی مشورت نمایید.

مشاورین مجرب حقوقی تلفنی آسا در خدمت شما هستند.

 

تماس با تلفن ثابت بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل با شماره:

2945 907 909